تبلیغات
عصر تنهایی - دادگاه کرباسچی؛ مسئولانی که طلب کارانه بیت المال را خوردند/ پول‌های شهرداری که خاتمی را رئیس جمهور کرد
عصر تنهایی
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


با سلام
محمد حسن عابدی هستم فارغ التحصیل رشته ی حقوق، علاقه مند به شعر ،خصوصا غزل و ترانه. گاه گاهی حرف دل را به ترانه و دلتنگی هایم را به غزل می نویسم.
اشعار شاعران خوب کشور را با نام خود صاحب اثر برای عزیزان به اشتراک میگذارم.همچنین خوشحال میشوم نظرات ارزشمند خود را مهمان اشعار هرچند ضعیف بنده كنید..
با آرزوی بهترین ها
مانا باشید..

مدیر وبلاگ : مدیر:
نویسندگان
نظرسنجی
نظرتون راجع به وبلاگ چی هست؟


http://snn.ir/pic/13910604005_2012238036e.jpg
بازخوانی پرونده های جنجالی قوه قضائیه -
2


موضوع دستگیری شهردار وقت تهران آنچنان اهمیتی یافت که مجمع روحانیون مبارز تهران در جلسه‌ای خصوصی با حضور محمد خاتمی، رئیس‌جمهور وقت به بررسی این موضوع پرداخت.

گروه سیاسی «خبرگزاری دانشجو»؛ اختلاس و فساد اقتصادی طی 3 دهه اخیر به نظر جز لاینفک پرونده های جنجالی دستگاه قضایی بوده که هر از گاهی توجهات و نظرات جامعه ایران را به خود معطوف می كند.

این قبیل پرونده های جنجالی به یکباره از دادگاه های کشور و در پیچ و خم های قضایی سر بر آورده و محلی برای طرح دیدگاه های کارشناسی و غیر کارشناسی می شود اما در حقیقت سبقه دور و دراز آنها نشان می دهد که برای هر یک از آنها حیات خلوت چند ساله برای دست اندازی در اموال عمومی طرح ریزی و تدارک دیده شده است.

در سال 77 و همزمان با دومین سال ریاست جمهوری سید محمد خاتمی، به ناگاه خبر اختلاس و فساد اقتصادی شهردار تهران در کشور، جنجال آفرین شد؛ شهرداری که همواره در زمان تصدی در شهرداری تهران از چتر حمایتی هماشمی رفسنجانی برخوردار بود.
 

حمایت های خاتمی، کرباسچی را تا حضور در هیئت دولت بالا کشاند


البته حمایت از غلامحسین کرباسچی تنها به پتانسیل هاشمی رفسنجانی منتهی نبود؛ چرا که وی در آن زمان به طور غیر قابل باور مورد حمایت رئیس جمهور وقت ایران یعنی سید محمد خاتمی نیز بود، تا جایی که کرباسچی به عنوان اولین شهردار و با حمایت های همه جانبه دولت وقت و عناصر اصلاح طلب توانست در هیئت دولت در کنار وزرا و معاونان رئیس جمهور حضور یابد.

وی در فروردین ماه سال 77 دستگیر شد و در خرداد همان سال به اتهام فروش 5 قطعه زمین كه هركدام 60 میلیون بود و البته وی آنها را به قیمت هركدام 48 میلیون تومان فروخته بود در دادگاهی که قاضی آن غلامحسین محسنی اژه ای بود، محاکمه شد.

جلسات محاکمه کرباسچی هر شب به طور مستقیم از تلویزیون پخش می شد و این همزمان با برگزاری مسابقات جام جهانی 1998 در تلویزیون کشور بود.

رسیدگی به اتهامات غلامحسین کرباسچی به عنوان شهردار تهران و حدود 104 متهم دیگر پرونده اختلاس در شهرداری که همگی مدیران بالادستی و میانی شهرداری و پیمانکاران را تشکیل می دادند، در هشت جلسه به طول انجامید.

در جریان برگزاری این جلسات گمانه زنی ها و تحلیل های متعددی در باب اتهامات غلامحسین کرباسچی مطرح می شد.

 

حمایت میلیونی پیمانکاران شهرداری از خاتمی در انتخابات ریاست جمهوری


برخی اینچنین می گفتند که تلاش های وی در زمان انتخابات ریاست جمهوری در راستای حمایت های همه جانبه مادی و غیر مادی از کاندیداتوری سید محمد خاتمی در سال 76 مهمترین عامل در پرونده شهرداری تهران بود.

به طوری که برخی اخبار در زمان انتخابات حاکی از این بود که در هنگام برگزاری انتخابات شركت‌های پیمانكار طرف قرارداد با شهرداری تهران به صورت مستقیم به ستادهای انتخاباتی كمك‌های مالی ارائه كرده‌اند.

 

هزینه انتخاباتی ده میلیارد تومانی کرباسچی برای ریاست جمهوری خاتمی


انتشار این اخبار تا جایی ادامه یافت که در یكی از گزارش‌ها اعلام شد 115 میلیون تومان از این محل برای ستادهای انتخاباتی اصلاح‌طلب هزینه شده است، یكی از كاندیداهای مجلس پنجم هم چندی قبل از برگزاری انتخابات اعلام كرده بود: شهرداری تهران برای انتخابات 10 میلیارد هزینه كرده است.
 

واکنش عباس آخوندی به تخلفات فنی شهرداری و شهرسازی


سروصداهای اختلاس جنجالی شهرداری از آنجایی شروع شد که عباس آخوندی، معاون سیاسی وزیر کشور وقت در نامه ای خطاب به مسئولان نظام به مسائل و مشکلات فنی و شهرسازی شهرداری اشاره كرد و سپس همان نامه را به دفتر مقامات عالیه نظام ارجاع داد.

اما در واکنش به این نامه نگاری های آخوندی شهرداری تهران در نامه‌ای به محمد خاتمی، رئیس‌جمهور اعلام می‌كند كه اقدامات دادستانی برای پرونده‌سازی علیه شهرداری غیركارشناسی است. مدتی قبل‌ هاشمی‌رفسنجانی، رئیس دولت سازندگی پیش از ترك كابینه، جلسه‌ای با آیت‌الله یزدی، رئیس وقت قوه‌قضائیه برای رسیدگی به موضوع شهرداری برگزار كرده بود ولی جلسه میان این دو نیز به نتیجه نرسید.
 

نامه بشارتی به شهرداری تهران و تذکر درباره برج سازی های شمال تهران


پیش از اوج‌گیری منازعات، بشارتی، وزیركشور دولت سازندگی هم طی نامه‌ای جداگانه به شهردار تهران در مورد برج‌سازی‌های شمال شهر به دلیل اینكه «با فرهنگ عمومی مغایرت دارد، خانه یك مسلمان نباید مشرف باشد و او نیز بر جایی اشراف نداشته باشد» تذكر داده بود که البته كرباسچی در پاسخ به این نامه اعلام كرد امور شهرسازی طبق مقررات انجام می‌شود.
 

آغاز دستگیری های اختلاس شهرداری و استعفای 9 شهردار تهران از ادامه کار


نامه بشارتی اما در نهایت به وزیر مسكن ارجاع ‌شد و عباس آخوندی هم نامه اول را به‌ هاشمی‌رفسنجانی و نامه دوم را به دفتر مقامات عالیه نظام ارجاع می‌دهد و در نهایت این دو نامه موجب شد که پرونده شهرداری تهران به جریان بیفتد و این سرآغاز دستگیری های اختلاس شهرداری شد.

در ادامه این دستگیری‌ها، 9 شهردار مناطق تهران نامه‌ای برای كرباسچی ارسال کرده و عنوان کردند که احتراما ما شهرداران مناطق تهران با توجه به فقدان شرایط خدمتگزاری بدین‌ وسیله استعفای خویش را اعلام می كنیم.

اما در جریان این پرونده و تحقیق از متهمان قبلی که همگی از شهرداران و مدیارن شهرداری و وابستگان به آنها بودند، غلامحسین کرباسچی دستگیر و بعدها پس از پایان رسیدگی به این پرونده، وی متهم ردیف اول شناخته و معرفی شد.
 

جلسه خصوصی مجمع روحانیون مبارز و خاتمی برای حل بحران شهرداری


موضوع دستگیری شهردار تهران اهمیت بسیار زیادی یافت تا آنجا که مجمع روحانیون مبارز تهران در جلسه‌ای خصوصی با حضور محمد خاتمی، رئیس‌جمهور وقت به بررسی موضوع پرداخت.

از سوی دیگر هیئت دولت نیز به ریاست محمد خاتمی به سرعت جلسه‌ای 5 ساعته را برای رسیدگی به موضوع بازداشت كرباسچی تشكیل داد.

روزنامه‌های لومند و فیگارو نیز تصویر كرباسچی را در كنار محمد خاتمی در صفحه اول خود منتشر كردند تا اهمیت ماجرا بیش از گذشته نمایان شود.

جلسه اول دادگاه شهردار تهران ۱۷ خرداد 77 تشکیل شد و در جریان آن اتهامات به صورت کلی خوانده شد اما کرباسچی تمامی اتهامات را رد کرد. وی همچنین صلاحیت محسنی اژه ای را برای قضاوت به دلیل نداشتن تحصیلات کافی در این زمینه زیر سوال برد.

در جلسه دوم دادگاه که ۲۱ خرداد 77 تشکیل شد موارد مربوط به روزنامه آفتابگردان مورد بحث قرار گرفت که البته کرباسچی در آن روز از دادگاه نیز اظهار داشت، ماموران تمامی اسناد و مدارک در این رابطه را با خود برده اند بنابراین او امکان دفاع از خود را ندارد.

در جلسه سوم دادگاه در ۲۶ خرداد 77 مسائل مربوط به شرکت چاپ گستر و روزنامه و موضوع پرداخت هشتاد سکه نیم بهار آزادی به مدیران شهرداری و فروش آپارتمان به آنها به قیمت پایین تر از قیمت روز بررسی شد.

همچنین موضوع اهدای ۸۰ دستگاه خودرو از سوی بنیاد مستضعفان به مدیران شهرداری تهران مورد بحث قرار گرفت، در این جلسه قبه، معاون شهردار تهران به عنوان مطلع برای چند ثانیه در جایگاه سخن گفتن قرار گرفت.

در ادامه برگزاری جلسات دادگاه محاکمه کرباسچی بررسی موضوع زمین های سابق باغ وحش تهران، پرداخت شصت سکه بهار آزادی به وزیر، اتهام عدم دریافت 10 میلیون تومان عوارض از عبدالله نوری، وزیر کشور بابت تغییر کاربری ملک نامبرده در خیابان الوند تهران، پرداخت 90 هزار دلار آمریکا که به گفته کرباسچی این پول جهت خرید امکانات برای شهرداری تهران هزینه شده از مباحث مطرح شده در جلسه چهارم دادگاه که 4 تیر 77 برگزار شد، بود.
 

تایید صلاحیت محسنی اژه ای برای رسیدگی به پرونده اختلاس شهرداری


در این جلسه بشارتی، وزیر سابق کشور در دادگاه عنوان کرد: دادگاه را صالح می شناسد و صلاحیت محسنی اژه ای را تایید می کند.

در جلسه پنجم دادگاه موضوع پرداخت ۸۸۳ میلیون تومان به موسسه فرسی، موضوع وام دریافتی از سازمان مبارزه با مواد مخدر که توسط شهرداری تهران به روزنامه آفتابگردان واگذار شده بود، مطرح شد.

در 18 تیر 77 جلسه ششم دادگاه کرباسچی برگزار شد که در آن موضوع فروش ماشین آلات چاپ و قطعه ای زمین مورد بررسی قرار گرفت.

و در نهایت غلامحسین کرباسچی در جلسه هفتم دادگاه فساد مالی شهرداری که 20 تیر 77 برگزار شد آخرین دفاعیات خود را مطرح کرد.

كرباسچی پس از برگزاری دادگاه‌های جنجالی به اتهام مشارکت در اختلاس به مبلغ یک میلیارد و چهارصد و پنجاه و سه میلیون تومان، 90 هزار دلار آمریکا، ۶۶۰ سکه بهار آزادی و ۸۰ سکه نیم بهار آزادی، مشارکت در ارتشا، تضییع اموال عمومی، تصرف اموال عمومی، تبانی در معملات دولتی، دخالت در انتخابات پنجمین دوره مجلس شورای اسلامی با پرداخت ۲۵ میلیون تومان به دو نامزد به 2 سال حبس و 10 سال انفصال از خدمت محكوم شد. او در تمامی موارد اتهامی تبرئه شد و تنها به دلیل واگذاری زمین با مجوز وزارت كشور به 5 مدیر شهرداری در منطقه باغ وحش سابق تهران با تخفیف 12 میلیون تومانی محكوم شد.
 
دادگاه برای او 60 میلیون تومان جریمه نقدی نیز در نظر گرفت.

در جریان فساد شهرداری اگرچه قوه قضائیه متهمان خرد و کلان که در جریان این اختلاس دخیل بودند را دستگیر کرد که هر کدام در اتهاماتی متعدد از اختلاس 4 میلیونی تا اهدای سکه و زمین به مدیران شهری را در پرونده خود به ثبت رسانده بودند اما به هر صورت کرباسچی متهم اصلی این پرونده شناخته شد که حکم وی نه بازدارنده بود و به خودی خود توانست مجازات مناسبی برای متهم این پرونده به شمار آید.
 
مفسدان دانه درشت از کدام دریچه پول های میلیاردی به جیب می زنند!

به طوری که امروز شاهدیم، فسادهای اقتصادی همواره افکار عمومی ایران را با این سوال رو به رو کرده که مفسدان دانه درشت اقتصادی از کدام دریچه و روزنه ای که دیده نمی شود یا سعی در دیده نشدن آن وجود دارد پول های هنگفت و میلیاردی را به جیب می زنند!
 
به هر حال پرونده شهردار اسبق تهران آنقدر پیچیدگی و سیاست زدگی داشت که حتی برخی از بازخوانی آن ترس داشته باشند ولی به هر حال این پرونده نیز با صدور حکم به پایان رسید و در بایگانی حافظه سیاسیون و مسئولان قوه قضائیه باقی ماند.
نوع مطلب :
برچسب ها : بر گرفته از شبکه خبر دانشجو،
لینک های مرتبط :
شنبه 4 شهریور 1391
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
/z_a_u.js">


كد های ماوس

چت روم
قالب وبلاگ
گالری عکس
دریافت همین آهنگ
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای عصر تنهایی محفوظ است